Według danych Registradores de España w całym 2024 roku Polacy kupili w Hiszpanii ponad 4 tys. nieruchomości. Tym samym znaleźli się czołówce narodowości najchętniej inwestujących na tym rynku. Z czego wynika tak duże zainteresowanie? Kto kupuje nieruchomości w Hiszpanii? Na co zwrócić uwagę, planując kupno apartamentu lub domu na Półwyspie Iberyjskim? Na te i inne pytania odpowiada Renata Lorens – współwłaścicielka International Investment Marbella, najstarszego polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol.

Co przyciąga inwestorów z Polski na Półwysep Iberyjski?

Na południowo-wschodnie wybrzeże Hiszpanii, znane jako Costa del Sol, przyciąga przede wszystkim pogoda. Ponad 300 słonecznych dni w roku to kusząca perspektywa, szczególnie dla osób pragnących uciec od kapryśnej polskiej aury. Nawet zimą temperatury są tutaj wyjątkowo przyjemne, co czyni ten region atrakcyjnym przez cały rok. Latem Costa del Sol przyciąga turystów spragnionych słońca i relaksu. Zimą natomiast przeobraża się w europejską stolicę golfa. Nie bez powodu wybrzeże zyskało przydomek Costa del Golf – to prawdziwy raj dla miłośników tej dyscypliny, oferujący liczne pola golfowe, które przyciągają graczy z całego świata.

Atrakcyjność turystyczna to kolejny mocny atut tego regionu. Nie brakuje miejsc, które zachwycają różnorodnością i klimatem. Oprócz znanych i tętniących życiem miast, z Malagą czy Marbellą na czele, warto odwiedzić także malownicze zakątki, takie jak Estepona, Mijas Pueblo, Frigiliana, Ronda, Ojén czy Casares. Każde z nich ma w sobie coś wyjątkowego – od charakterystycznej białej zabudowy, po historyczne zaułki i zapierające dech w piersiach widoki. Nieco dalej, ale i tak stosunkowo blisko, położony jest Gibraltar, Kordoba, Sewilla, czy Grenada. W tej ostatniej, znajdującej się zaledwie 2 godziny drogi autem od Marbelli,  można szusować na nartach i desce snowboardowej.

Popularność regionu dodatkowo wzmacnia nowoczesna infrastruktura, na czele z międzynarodowym lotniskiem w Maladze. To dynamicznie rozwijające się centrum komunikacyjne oferuje nie tylko liczne połączenia z Polską, ale również loty międzykontynentalne, w tym do USA.

Jak Hiszpanie zapatrują się na napływ cudzoziemców?

Costa del Sol to prawdziwa mozaika kultur, gdzie cudzoziemcy z całego świata odnajdują swoje miejsce do życia. Hiszpanie słyną z otwartości i serdeczności. Ich pozytywne nastawienie wynika z głęboko zakorzenionego podejścia do życia, które kładzie nacisk na relacje międzyludzkie, wspólnotę i wzajemny szacunek. To właśnie ta otwartość sprawia, że ekspaci szybko czują się tutaj jak w domu, integrując się z lokalnymi społecznościami, tworząc razem harmonijną symbiozę.

Jak żyje się w Hiszpanii?

Mieszkamy tu od ponad 23 lat i wiemy już, że to nasze miejsce na ziemi. Unikalny klimat, słońce, ale też tutejsze podejście do życia robią swoje. Hiszpanie są bardzo wesołym, ciepłym narodem. Mają wyjątkową umiejętność cieszenia się z małych rzeczy i chwytania każdej chwili. Fantastyczne jest także to, że potrafią łączyć życie zawodowe z osobistym, stawiając na rozsławione już dzisiaj work life balance. Na początku musieliśmy się do tego przyzwyczaić – jak to na południu bywa, niektóre tematy w związku z takim podejściem potrafią ciągnąć się nieco dłużej [śmiech]. Dzisiaj to już dla nas normalność.

Polacy coraz częściej myślą o inwestycji na tym rynku. Jak wygląda to z Waszej perspektywy?

Zainteresowanie rzeczywiście jest ogromne. Największy boom zauważyliśmy po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy praktycznie przez całą noc odbieraliśmy telefony od klientów z Polski. Szukali – jak sami to określają – „safe house”, czyli miejsca, które da im poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Co istotne, to zainteresowanie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Polacy kupują mieszkania dla siebie? Czy widać także podejście inwestycyjne?

Obserwujemy dwie główne grupy klientów z Polski. Pierwsza to osoby poszukujące nieruchomości na własne potrzeby – miejsca do życia lub spędzania wakacji. Druga, bardziej liczna grupa, to ci, planujący zakup apartamentu lub domu z myślą o wynajmie i długoterminowej lokacie kapitału.

Czy inwestowanie w hiszpańskie nieruchomości jest opłacalne?

Zdecydowanie tak. Stopa zwrotu może wynosić od 5% do 10%, w zależności od lokalizacji, standardu wykończenia czy modelu wynajmu. Dodatkowo średni wzrost wartości nieruchomości w regionie Costa del Sol to około 10% rocznie. 

Jakim budżetem należy dysponować, aby móc zakupić nieruchomość z przeznaczeniem na wynajem?

Za nieruchomość w Marbelli i okolicach, atrakcyjnej pod wynajem, trzeba zapłacić minimum 300-350 tys. euro. W tej cenie będzie to salon z dwiema sypialniami i tarasem. To koszty porównywalne lub nawet niższe do tych, obecnych dzisiaj w największych aglomeracjach w Polsce.

Warto dodać, że w przypadku lokali z rynku pierwotnego w Hiszpanii, mówimy już o wykończonych wnętrzach. Kupujący wyposaża je już tylko w meble. Nowe inwestycje wyróżniają się także bogatym zapleczem udogodnień – prywatne siłownie, strefy spa, baseny, przestrzenie coworkingowe oraz całodobowa ochrona to dziś niemal standard, zapewniający mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Ile trzeba wydać na nieruchomości premium?

Tutaj budżety zaczynają się od około 1 mln euro.

Myślisz o zakupie nieruchomości w Hiszpanii? Interesuje cię region Costa del Sol. Sprawdź naszą ofertę: https://iimarbella.com.