Rynek nieruchomości w Hiszpanii kusi zarówno tych, którzy marzą o zamieszkaniu na południu UE, jak i poszukujących pewnego sposobu na ulokowanie kapitału. Zanim kupisz mieszkanie, sprawdź, jakie obowiązki na właściciela nakłada tutejsze prawo.
Przed zakupem nieruchomości na Costa del Sol w Hiszpanii
Planując inwestycję w apartament na hiszpańskim wybrzeżu – niezależnie, czy na własność, czy na wynajem – warto wybierać wśród ofert doświadczonych agencji nieruchomości. Specjaliści doskonale znają wszelkie aspekty prawne związane z kupnem mieszkania czy domu w Hiszpanii. Doradzą, jak uzyskać kredyt hipoteczny w hiszpańskim banku i przeprowadzą przez szereg formalności – od umowy rezerwacji jednostki aż do przeniesienia własności. Dzięki temu możesz kupić nieruchomość bez doskonałej znajomości rodzimego języka, polegając na ekspertach od hiszpańskich nieruchomości w każdym aspekcie. Również w zarządzaniu najmem czy doglądaniu lokum.
Te obowiązki dotyczą właścicieli nieruchomości w Hiszpanii
W swoim budżecie musisz zaplanować zasoby na różnorodne opłaty. Bank może kredytować nawet do 70% wartości nieruchomości. Resztę, łącznie z dodatkowymi kosztami, musisz pokryć z własnych środków.
Kiedy akt notarialny jest już podpisany, masz 30 dni na zapłacenie podatku AJD. Domy i mieszkania na rynku pierwotnym w Hiszpanii są opodatkowane IVA, czyli hiszpańskim odpowiednikiem VAT-u. To aktualnie 10% wartości nieruchomości. Musisz wnieść również opłatę skarbową (1,2%) czy taksę notarialną (jej wysokość jest zależna od ceny nieruchomości). Wszystkie opłaty wyniosą zatem ok. 13% wartości domu lub mieszkania.
Będziesz też mieć do czynienia z kosztami stałymi, m.in. podatkiem od nieruchomości IBI. To roczny podatek od nieruchomości obliczany na podstawie wartości katastralnej nieruchomości. Twoim obowiązkiem jest również terminowe uiszczanie opłat związanych z eksploatacją – w tym czynsz do wspólnoty, media, wywóz śmieci itp.
Obowiązki właściciela nieruchomości w Hiszpanii względem najemcy
Inwestorzy planujący kupować i wynajmować nieruchomości w Hiszpanii powinni wiedzieć też, jakie mają obowiązki w stosunku do najemcy.
Kluczowa jest dobrze skonstruowana umowa najmu. Powinna określać okres trwania umowy, zakres dozwolonych zmian czy wysokość opłat. Chroni ona obie strony przed ewentualnymi niedogodnościami.
Zarówno w przypadku wynajmu krótko-, jak i długoterminowego trzeba zadbać o odpowiednie warunki panujące w lokalu. Wymaga to zaangażowania właściciela w utrzymanie nieruchomości. Konieczne jest bieżące wykonywanie napraw, reagowanie na zgłoszenia wynajmującego lokal. Nie musisz jednak być na miejscu. Zdając się na agencję nieruchomości, możesz powierzyć to zadanie specjalistom.
Rynek mieszkaniowy a prawo w Hiszpanii
Czy aby wynajmować nieruchomości w Hiszpanii, musisz mieć własną działalność? Nie! W Hiszpanii możesz mieć aż 5 nieruchomości (wliczając w to własną, w której mieszkasz). Od 6 wzwyż musisz już wpisać się do rejestru działalności gospodarczych.
Warto także wiedzieć, że w przypadku, gdy nabywca chce oferować najem krótkoterminowy, musi mieć licencję turystyczną. Wynajem długoterminowy jest znacznie prostszy pod kątem formalności.
Eksperci od inwestycji w nieruchomości w Hiszpanii
Chcąc kupić nieruchomość w Hiszpanii, warto dokładnie przeanalizować rynek. Kluczowe jest skorzystanie z usług doświadczonych doradców, takich jak eksperci z International Investment Marbella.
Ponad 20 lat doświadczenia na hiszpańskim rynku nieruchomości, a także biegła znajomość języka hiszpańskiego i angielskiego pozwalają na profesjonalną obsługę klientów, kompleksowe doradztwo i indywidualne podejście do ich potrzeb. Specjaliści z International Investment Marbella przeprowadzają klientów przez cały proces zakupu. Pomagają m.in. w znalezieniu idealnej nieruchomości czy uzyskaniu kredytu w hiszpańskim banku.
Najstarsze polskie biuro nieruchomości na Costa del Sol oferuje również kompleksowe wsparcie posprzedażowe. Od aranżacji wnętrz, przez pomoc w przeprowadzce, opiekowanie się nieruchomością pod nieobecność właściciela, aż po zarządzanie wynajmem i pozyskanie klientów. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej. Zapraszamy także do śledzenia naszych mediów społecznościowych: Facebook, Instagram, Linkedin, Tik Tok i YouTube.