3 kwietnia 2025 roku w Hiszpanii wchodzi w życie tzw. ustawa antylokatorska. W mediach pojawia się wiele doniesień dotyczących zmian. Co w praktyce oznaczają dla polskich inwestorów? Rozwiewamy wątpliwości!
Wynajem krótkoterminowy cieszy się dużą popularnością na Costa del Sol. Ten pełen słońca region przyciąga turystów jak magnes wyjątkowymi widokami, pięknymi plażami, różnorodnymi restauracjami i usługami czy polami golfowymi. Duża podaż apartamentów wakacyjnych zaowocowała z kolei zmianami w prawie dotyczącym wynajmu turystycznego.
Zmiany na rynku najmu krótkoterminowego w Hiszpanii – czego się spodziewać?
Pierwsza kwestia to licencje na wynajem krótkoterminowy. Kluczowe jest to, czy dopiero zaczynasz wynajmować, czy już prowadzisz taką działalność. W pierwszym przypadku musisz uzyskać zgodę większości wspólnoty (⅗). Jeżeli natomiast nieruchomość została zarejestrowana jako najem krótkoterminowy przed 3 kwietnia 2025 roku, aprobata nie jest potrzebna.
A co, jeśli nie zastosujesz się do nowego prawa? Musisz wówczas liczyć się z tym, że sąsiedzi mogą podjąć odpowiednie kroki prawne. Może to skutkować naprawdę wysoką grzywną, od 30 000 do 600 000 euro, lub nawet zakazem najmu. Aby uniknąć tych konsekwencji, musisz wiedzieć, co należy zrobić.
Praktyczne wskazówki dla właścicieli nieruchomości
Przede wszystkim zadbaj o jak najlepsze relacje z sąsiadami. Ich przychylność oznacza większą szansę na zgodę. Bądź również na bieżąco ze zmianami w prawie. Śledź hiszpańskie media i kluczowych liderów opinii. Dobrym rozwiązaniem jest także powierzenie profesjonalistom zarządzania wynajmem.
W International Investment Marbella zajmujemy się tym kompleksowo. Nie tylko towarzyszymy w zakupie, lecz także możemy wziąć na siebie wszystkie aspekty związane z wynajmem – również dostosowanie do najnowszych przepisów. Dzięki temu nie musisz martwić się, że spotkają cię problemy wynikające z niedostosowania do nowego prawa czy nawet samego faktu, że nie ma cię na miejscu.
Nowe prawo chroni właścicieli nieruchomości wakacyjnych
Kto, zagłębiając się w tematykę hiszpańskiego rynku nieruchomości, nie spotkał się z określeniem „okupas”? Problem ten jest popularny zwłaszcza w dużych miastach. Nielegalni lokatorzy bezprawnie zasiedlają niezamieszkałe przez długi czas obiekty. W regionach turystycznych, takich jak Costa del Sol, zjawisko to praktycznie nie występuje. Ci, którzy mimo wszystko obawiali się go, mogą odetchnąć z ulgą. W życie wchodzi prawo zmieniające procedury wobec nielegalnych lokatorów.
Od teraz sprawy mają być rozpatrywane w 15 dni od zgłoszenia, natomiast wyrok powinien być ogłoszony w 3 dni od zakończenia rozprawy. Co więcej – jako właściciel będziesz mieć prawo odciąć media (prąd, wodę i gaz) tym, którzy nielegalnie zamieszkali w apartamencie. Wcześniej było to traktowane jako przestępstwo przymusu.
Choć nowe regulacje wzbudzają wiele emocji, to dobra znajomość prawa pozwoli uniknąć negatywnych konsekwencji. Zarówno właściciele nieruchomości, jak i mieszkańcy chcą uregulowanego rynku najmu krótkoterminowego. Oznacza to ograniczenie nieuczciwych praktyk, a także ochronę praw wszystkich stron.